Jak dopasować moc grzałki do grzejnika w łazience

Kiedy przychodzi wiosenna i letnia pora, a na dworze pojawiają się pierwsze kwiaty i promienie słoneczne nieśmiało wystające zza chmur, przychodzi czas na wyłączenie centralnego ogrzewania w naszych domach. Każdemu od czasu do czasu należy się przemiła i relaksująca wieczorna kąpiel, jednak w deszczowy i brzydki wiosenny dzień w naszej łazience może być bardzo zimno, a wtedy wizja kąpieli nie jest już tak wspaniała. Rozwiązaniem problemu niskiej temperatury w naszej łazience jest zainstalowanie grzałki elektrycznej do grzejnika, która zapewni komfort i dostatecznie ciepłą temperaturę w czasie oddawania się wieczornej kąpieli. Przed dokonaniem zakupi i instalacji warto zastanowić się, jak dopasować moc grzałki do grzejnika w naszej łazience, aby całe urządzenie pracowało jak najbardziej wydajnie.

Grzałka elektryczna to element grzejnika ogrzewający wodę przepływającą przez niego. Na budowę grzałki elektrycznej składa się rurkowy element grzewczy oraz elektroniczny regulator temperatury. Aby grzałka elektryczna działała wydajnie, należy zamontować ją prostopadle do kaloryfera w dolnym króćcu powrotnym, oraz podpiąć do prądu o standardowym napięciu 230V. Jego wysokość powinna wynosić minimum 12 cm od podłoża, a struktura nie powinna stykać się z elementami podatnymi na ciepło, takimi jak drewno czy plastik.

Efektywne i komfortowe ogrzanie pomieszczenia w dużej mierze zależy od mocy wybranej grzałki, natomiast jej właściwa moc uzależniona jest od wydajności urządzenia grzewczego. Dla mocy określonej w momencie osiągnięcia przez wodę wpływającą do grzejnika temperatury 75 stopni Celsjusza, wypływającej 65 stopni Celsjusza, a temperatury powietrza równej 20 stopni Celsjusza maksymalna zalecana moc grzałki musi być zbliżona do mocy grzejnika. Jeżeli posiadamy grzejnik z elementami samoregulującymi należy zadbać o to, aby moc grzałki nie była wyższa od mocy samego grzejnika. Niezależnie od tego, jakie są ogólnie przyjęte reguły, w każdym przypadku warto sprawdzić, jakie są wymagane parametry w specyfikacji technicznej dołączonej do grzałki i grzejnika.

Być może to też cię zainteresuje: