Jaką kartę graficzną wybrać?

Karta graficzna to jeden z podstawowych komponentów komputera. Wybór GPU w dużej mierze zależy od tego, do czego będzie wykorzystywany, niezależnie od tego czy składamy komputer od zera, czy zamówienie nowej karty graficznej odbywa się z powodu procesu serwisowania sprzętu komputerowego. Najważniejsze jest sprecyzowanie swoich potrzeb, które znacznie ułatwi nam samo poszukiwanie odpowiedniego podzespołu.

Karta graficzna (inaczej GPU) to podzespół komputerowy montowany w slocie płyty głównej komputera. Jest to specjalna karta rozszerzeń, która za pomocą specjalnych szyn i mostu łączy magistralę komunikacyjną komputera z gniazdami potrzebnymi do podłączenia urządzeń I/O, czyli tak zwanych input/output (wejścia/wyjścia). Do urządzeń I/O należy między innymi monitor, który wymaga połączenia z niezintegrowaną kartą graficzną. Jest ona również odpowiedzialna za jakość grafiki wyświetlanej na ekranie monitora.

Rodzaje kart graficznych

Istnieją dwa rodzaje kart graficznych — zintegrowane i dedykowane. Karta zintegrowana to nieco tańszy i gorszej jakości podzespół wewnętrznie wbudowany w komputery osobiste, laptopy czy komputery stacjonarne. Ze względu na swoją małą wydajność i niską cenę będzie idealna do prostych prac biurowych, przeglądania internetu i sporadycznego uruchamiania gier o średnich wymaganiach, pod warunkiem posiadania najnowszego modelu procesora.

Karty dedykowane to nieco droższe i większe podzespoły dostosowane do uruchamiania gier lub aplikacji wymagających dużego zapasu mocy. Jeśli zależy nam na dużej wydajności karty graficznej warto zainwestować również w inne podzespoły. Dobra karta graficzna wymaga dobrego chłodzenia aktywnego, CPU najnowszej generacji oraz sprawnie działającego radiatora współpracującego z wysokiej jakości pastą termoaktywną i chłodzeniem aktywnym. Tak dobrane podzespoły nadadzą się idealnie do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości czy grania w najnowsze na rynku gry.

Co jest ważne przy wyborze karty graficznej

Wybierając GPU warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Poza dostosowaniem karty graficznej do jej przeznaczenia należy dopasować ją do posiadanych już komponentów, elementów wyposażenia i urządzeń I/O. Są to między innymi:

  • Ekran — Rozdzielczość naszego ekranu i wydajność karty przy pożądanych ustawieniach są naprawdę istotne w przypadku wyboru karty graficznej. Dobre dopasowanie do siebie tych elementów pozwoli nam na uniknięcie pogorszenia się jakości obrazu podczas gry i umożliwi czerpanie z niej pełnej radości.
  • Zasilacz — Wymiana GPU na nowszy model stwarza ryzyko niedostarczenia przez stary zasilacz odpowiedniej mocy, w efekcie czego może nastąpić jego zepsucie spowodowane nie wytrzymaniem obciążenia. Przygotowując zestaw graficzny warto zwrócić uwagę na dobre dopasowanie do siebie karty graficznej i zasilacza. Najwydajniejsze karty wymagają zasilacza o minimalnej mocy 500W.
  • Pamięć — Istotnym parametrem jest nie tylko wielkość pamięci komputerowej, ale także rodzaj kości pamięci. Jeśli zależy nam na profesjonalnym i wydajnym działaniu karty, warto zainwestować w najnowszą pamięć GDDR6, która zapewni wysoką częstotliwość taktowania w przypadku koniecznego przesyłu dużej ilości danych.
  • Pamiętajmy, że nie istnieje jeden gotowy przepis na kupno karty graficznej, która będzie miała atrakcyjną cenę, a jednocześnie umożliwi uruchomienie i płynne działanie każdej gry, czy filmu. Wybór idealnego GPU powinien być dostosowany do naszych własnych potrzeb.

Sprawdź także:

Być może to też cię zainteresuje: