Lornetki czy monokular- jaki noktowizor wybrać?

Noktowizor to urządzenie, które pozwala lepiej wiedzieć w ciemności. Zostało wynalezione prawie sto lat temu i początkowo wykorzystywało je głównie wojsko. Dzisiaj istnieje szereg zastosowań tej technologii, która na dodatek dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Podpowiadamy, czy lepiej wybrać lornetki noktowizyjne, czy lepiej skupić się na monokularach. 

Jaki sprzęt będzie najlepszy do nocnej obserwacji? 

Noktowizor to złożone urządzenie, które zbudowane jest z kilku niezbędnych elementów. Ponieważ nie może on działać w całkowitej ciemności, dlatego nowoczesne urządzenia wyposażone są w elektronikę, która wzmacnia i reguluje światło gwiazd i księżyca. Dodatkowo w każdym z noktowizorów znajduje się obiektyw oraz wzmacniacz obrazu. Jaką formę wybrać?

Lornetka noktowizyjna

Jednym z najlepszych i najchętniej wybieranych rodzajów noktowizora są lornetki noktowizyjne.  (https://elektromaniacy.pl/pol_m_Optyka_Noktowizory-351.html) To najdokładniejszy tego typu sprzęt, który doskonale nadaje się do wypatrywania stada lub ptaków. To także świetnie rozwiązanie dla osób, które są amatorami surwiwalu, gier terenowych czy chociażby nadzorowania i ochrony terenu. W połączeniu z reflektorem dalekiego zasięgu zapewniają one doskonałą widoczność nawet w całkowitej ciemności. Najnowsze modele wyposażone są także w powłokę antyrefleksyjną oraz doskonałej jakości wzmacniacze obrazu. Jedną z niewielu wad takiego rozwiązania jest zachodząca czasami konieczność montowania statywu.

Monokular noktowizyjny 

Monokulary nie są wprawdzie tak dokładne jak lornetki, mają jednak swoje niewątpliwe zalety. Należy do nich przede wszystkim mobilność i lekkość oraz brak konieczności stosowania statywu. Jest on skuteczny zarówno na bliskich, jak i trochę dalszych dystansach Jego zasięg można z powodzeniem powiększyć za pomocą specjalnych obiektywów lub lunety. Na rynku znajduje się wiele monokularów, które różnią się zarówno designem, jak i zasięgiem, każdy z pewnością znajdzie więc coś dla siebie. 

Jak więc widać obiektywnie lepszym wyborem są lornetki noktowizyjne, monokulary mają jednak również wiele zalet. 

Przy współpracy: Elektromaniacy

Być może to też cię zainteresuje: