Przewód do subwoofera – rodzaje, zasada działania, wybór odpowiedniego produktu.

Czysty dźwięk, odpowiednio dopasowane basy, jak również niczym niezakłócony przekaz fal to oczekiwania wielu miłośników muzyki. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest przetwarzanie dźwięku i odbieranie go bardzo precyzyjnie, a wręcz zadziwiająco dobrze. W takim przypadku warto skorzystać z innowacyjnych urządzeń, jakim są subwoofera. Aby mogły one odpowiednio działać, należy dobrać do sprzętu odpowiedni przewód. Co zapewnia tego rodzaju kabel? Jak działa? Jakie rodzaje przewodów można wyróżnić? Jak wybrać najlepszy produkt?
Cechy i zasada działania przewodu do subwoofera
Często o działaniu domowego sprzętu grającego decydują nie same podstawowe urządzenia, a ich podłączenie. Warto więc przy kompletowaniu sprzętu zwrócić też uwagę na kable i przewody je łączące. To właśnie w dużej mierze od nich zależy uzyskany efekt. Jednym z ważnych elementów jest przewód do subwoofera, który należy dopasować zarówno do stacjonarnego, jak i przenośnego nagłośnienia znajdującego się np. w samochodzie. Dzięki niemu możliwe jest połączenie poszczególnych elementów np. wzmacniacza, aktywnego subwoofera czy amplitunera. Konstrukcja, budowa oraz materiał wykonania elementu umożliwia precyzyjną i niczym nie zakłóconą transmisję dźwięku.
Rodzaje przewodów do subwoofera
Na rynku możliwy jest zakup dwóch rodzajów przewodów. Jednym z nich jest kabel typu RCA, posiadający standardowe pojedyncze wtyki. Drugim rozwiązaniem jest dopasowanie przewodu typu Y z podwójnym zakończeniem czincz- RCA – 2xRCA. Czym różnią się te elementy? Który z nich wybrać do swojego sprzętu?
Jedną z cech produktu zakończonego podwójnym wtykiem jest możliwość szybszego uruchomienia i przekazu dźwięku, podczas gdy urządzenia znajdowało się w stanie czuwania. Okablowanie powinno być wolne od zakłóceń, a co za rym idzie płynnie przekazywać dźwięk. Warto również zwrócić uwagę na wskazania producenta oraz ilość wejść w docelowym urządzeniu. Pozytywny wpływ na dźwięk posiada także materiał wykonania wtyków, jakim jest konstrukcja pozłacana. Warto również pamiętać iż nagłośnienie samochodowe powinno być okablowane przewodami o odpowiednim przekroju – od 8 nawet do 16 mm2. Przewody do samochodowego zestawu audio są również bardziej trwałe na uszkodzenia mechaniczne czy temperaturę.
Podłączając zestaw grający za pomocą przewodów do subwoofera, warto również zadbać o to, by kabel ten nie był ułożony w bliskim sąsiedztwie elementów przewodzących prąd. W innym przypadku możliwe jest tworzenie się zakłóceń i zniekształcenie dźwięku.