Wyświetlacz Retina — co to jest i czy warto inwestować?

Każdy posiadacz smartphona firmy Apple chwali piękną kolorystykę i świetną rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Umożliwia to właśnie wyświetlacz Retina, który jest dużym atutem każdego iPhona. W czasach, gdy używamy telefonu praktycznie do wszystkiego, warto, aby wyświetlacz był w stanie zapewnić nam komfort użytkowania w czasie grania, czytania, oglądania filmów czy przeglądanie aplikacji.
Wyświetlacz Retina Display to typ wyświetlacza stosowany przez firmę Apple, gwarantujący bardzo wysoką jakość obrazu, jego naturalny koloryt i ostrość. Retina oznacza inaczej siatkówkę, dlatego też na wyświetlaczach tego typu, dzięki zagęszczeniu obrazu na początkowym poziomie 326PPI (pixels per inch – pikseli na cal), pojedyncze piksele są praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka. Daje mu to przewagę nad innymi typami wyświetlaczy. Retina Display cechuje się perfekcyjną szczegółowością obrazu, wysokim kontrastem i świetnym odwzorowaniem kolorów. Dodatkowo odciąża wzrok, dzięki zastosowaniu paneli typu OLED lub IPS. IPS, czyli In Plane Switching zapewnia również szeroki kąt widzenia bez straty jakości obrazu.

Technologie wyświetlania Retina Display oraz AMOLED równorzędnie rozwijały się z dużą prędkością, dlatego oba te rodzaje wyświetlaczy cechuje wysoka jakość obrazu, idealna kolorystyka, dobrze dobrany kontrast i świetna rozdzielczość. Warto jednak poznać różnice pomiędzy obiema technologiami.
- Retina Display — wraz z Retina Display HD należą do typu ekranów IPS, znanych jako ekrany LCD. Dodatkowo zapewniają żywszą, acz naturalną kolorystykę oraz cechują się znacznie dłuższą żywotnością od AMOLED’ów. Ich charakterystycznym parametrem jest szybka reakcja na dotyk, wyrazisty i płynnym obraz, a to wszystko dzięki zastosowaniu inteligentnych cząsteczek ciekłokrystalicznych IPS, zmniejszających grubość warstwy LCD i zmieniających jakość transmisji światła na ekranie.
- AMOLED — to wyświetlacz należący do kategorii bardzo cienkich i przyjemnych w dotyku ekranów. Jego główną zaletą jest niski pobór energii przy jednoczesnym maksymalnym rozjaśnieniu ekranu. Poprzez elastyczność tworzywa, z jakiego ekran jest wytworzony jego podatność na uszkodzenia zmniejsza się, a kontrast zwiększa. W przypadku ekranów typu AMOLED czas reakcji również jest krótki, ponieważ wynosi od 1/1000 ms.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto jest inwestować w ekran Retina Display. Mając do dyspozycji równie dobry odpowiednik, jakim jest AMOLED, należy wziąć pod uwagę fakt, że za równie dobrą jakość zapłacimy nieco mniej. Warto więc rozważyć czy zależy nam na precyzyjności oddania detali i kolorystyce obrazu, które oferuje nam Retina, czy raczej na wytrzymałości ekranu AMOLED. Wybór smartphona to sprawa indywidualna i wysoce zależna od naszych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru i zakupem należy sprecyzować własne preferencje, bo może się okazać, że wcale nie musimy wydawać worka pieniędzy na wymarzony smartphone.
Polecamy: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/elektronika-223.html a także https://epasjonaci.pl/pl/menu/optyka-mysliwska-438.html